Mramor je krystalický vápenec, jedná se o horninu s vysokým obsahem kalcitu. Obsah kalcitu přesahuje v mramoru 95% celkového obsahu. Zbytek můžou být různé horniny a jílové hmoty, také nerosty jako příklad můžeme uvést limonit, nebo grafit, dále hematit a jím podobné.
Vznik mramoru je proces metamorfózy vápenců. V zemské kůře docházelo k vysokým tlakům a vlivem velmi vysoké teploty docházelo k překrystalizaci kalcitu. Nejčastějším mramorem je světlý, bílý mramor, známý jako kararský. Tento mramor je poměrně tvrdý, ale zároveň odolný vůči otřesům a proto se dobře opracovává. Jeho luxusní bílý vzhled nabízí pocit čistoty a lom světla v krystalech kalcitu navozuje až voskový efekt povrchu podlahy vyrobené z tohoto mramoru. Proto se tato mramorová podlaha hodí do prostor prosvětlených přirozeným světlem. Chvílemi při chůzi po takové podlaze máte dojem, že je vidět do nitra podlahy, do vertikální struktury hmoty mramoru.
Mramor může mít i jiné barevné odstíny, kromě nádherného bílého může být i tmavý,žíhaný až do černa. Vyskytují se modré, červené, zelené a žluté, zlaté odstíny, mramoru. Tyto druhy pak vycházejí až přes tři tisíce korun za 1m2.
Mramor nabízí různé kresby a struktury, nemusí být vždy leštěný, ale je ho třeba chránit trvalou impregnací proti nasákavosti a proti kyselinám. Mramorové podlahy velmi dobře vypadají, navíc jsou trvanlivé a vyžadují minimální péči, postačí je jen vytírat vodou. Prakticky každá mramorová deska, kterou si necháte položit na podlahu, má jinou kresbu, každá je tedy svým vzhledem originální.
Čas od času je třeba povrch mramoru renovovat a k tomuto jsou na trhu speciální přípravky i stroje, které jsou určeny k renovaci mramorových ploch.
Již ve starověku byl mramor používán jako stavební materiál. Byly z něj postaveny honosné paláce, zejména v Římě a také v Řecku. Byl používán jako stavební materiál, protože se dal mramor opracovat tehdejšími nástroji, které byly vyráběny z bronzu. Dnes se mramor používá jako obkladový materiál, a kromě výroby stavebních mramorových doplňků se používá také pro výrobu podlahy. Jsou z něj okrasné prvky domů, sochy, schody i zábradlí. Kromě jiného se mramor upravuje na kostky, kterými se pak dláždíchodníky.
Trh nabízí různé velikosti mramorové dlažby, nejvíce se používávelkoformátová dlažba. Tato pak navozuje vzhled jednolitého mramorového povrchu.
Mramor je těžký, velmi dobře kumuluje teplo, proto je vhodný pro vytápěné podlahy. Nenechte se zmást pocitem chladu z mramoru, tento jev je trochu způsoben očním klamem, jelikož vysoký lesk mramorové plochy přiklání k pocitům chladu. Mramor do sebe kumuluje okolní teplotu, pokud je tedy podlaha dobře odizolovaná, bude mít mramor stejnou teplotu jako vzduch v místnosti. V případě podlahového topení bude náběh sice pomalý, ale zase bude dlouhodobé vyzařování nakumulované teploty.
Mramor je vhodný do interiéru i exteriéru, realizují se z něj nádherné koupelny a terasy. Podlaha z mramoru bude navozovat vždy pocit noblesnosti a palácového efektu.
Praha - tel.: 733 769 563
Olomouc - tel.: 777 670 021
Brno - tel.: 777 670 021
Ostrava - tel.: 777 670 021